Nejsou první, u nás se vysílání rádia rušilo už před třiceti lety. Třeba Svobodná evropa, na tu měli soudruzi spoustu rušiček. Aspoň v něčem jsme Norsko předběhli.
Odpovědět0 0
Jak muze nekdo v jednom clanku konstatovat, jak je Norsko skvela zeme, a v zapeti napsat, ze se rozhodli udelat neco, proti cemu byla vetsina obyvatel? Tohle je typicka predstava vlad, delat jakesi absolutni dobro, bez ohled na to, co chteji pitomci volici ...
Odpovědět2 0
V článku není nic o tom, že je norsko skvělá Země, ani jiné kladné hodnocení. V článku je dvakrát, že je to průlomová země, takže hodnocení norska v článku vidím tak, že je aktivnější v nových věcech, teda rychlejší změny v nových technologiích, než v jiných státech. Není tam o tom, jestli je to dobře.
Odpovědět0 0
Kde kdo napsal, že je Norsko skvělá země?
Odpovědět0 0
Když si chci prohlídnout stránku nepřihlášeného seznamu, tak pošlu internetem požadavek, zpátky mně přijde stránka seznamu. Nejsem sám, kdo jí chce vidět, ale ta data proudí internetem jen kvůli mě. Nijak se nevyužije, že tady soused má stejný požadavek ve stejné minutě. Pro něj data proudí zvlášť už z datacentra seznamu kdesi 150 km daleko. Když bude soused poslouchat stejné rádio v digitálním pozemním vysílání, tak využije stejný signál jako já, když bude poslouchat jiné, no tak využije nejspíš taky stejný signál, protože v jednom signálu (multiplexu) je víc rádií. To že jich tam třeba bude tolik, že to bude znát na kvalitě, to už je jiná věc. Lidi využijí společná data a tak jich není moc. To takové wifi pro naší vesnici z nejbližšího města se musí odlišit od okolích wifi a od dalšího páteřního wifi pro naší vesnici od jiného místního poskytovatele internetu. Takže je tady husto, každý má svoje data. Podobné trochu jiné problémy nebo omezení jsou i u mobilních operátorů. Takže jednosměrné vysílání je jaksi o moc efektivnější.
Odpovědět0 1
Analogová tma se blíží :-)
Odpovědět0 0
Jaké má DAB výhody oproti internetovým rádiím ? Nestačilo by připojení k internetu prostřednictvím poskytovatelů mobilních telefonů ? Pokrytí téměř 100% a větší výběr stanic.
Odpovědět2 0
Myslím, že nikde na světě není takové mobilní pokrytí, aby si mohl do auta streamovat úplně každý řidič něco jiného. Dohromady by šlo o šílené množství dat. Kdežto DAB nevyžaduje tak časté vysílače a lze přes to relativně v pohodě šířit stovky stanic.
PS: mě by spíš zajímala ta poznámka, že vzniknou nové stanice. Možná vzniknou, ale co budou vysílat? Totéž co již dnes vysílá pár desítek dalších a streamují stovky dalších. Sice je hudby více než videa, ale situace je stejná jako u TV. Stanic jak nas.. Ehm slušně řečeno hodně, ale pokud nehodláte koukat na nějaký (neustále opakovaný) seriál, máte naprostou většinu času smůlu.
Odpovědět1 0
Právě proto mě napadly ty internetové rádia. Není jednoduché se zorientovat v nich ale dá se najít zajímavé. S televizí už dlouho vůbec neztrácím čas. Nikdy jsem nebyl klasický televizní divák už od kluka , nikdy mě moc nebavilo sedět a hledět . Rádio je pro mě společník , kulisa i když poslední dobou spíše jen ty hudební . Ta možnost internetových rádií je něco o čem jsem kdysi jen snil že by to bylo prima mít možnost si naladit něco exotického .Kdysi jsem poslouchával Větrník , VTM i různé rozhlasové hry. V současnosti taky vysílá rádio povídka , pro děti rádio pohádka , naše písničky na Blaníku a je toho více a asi je zbytečné to vypisovat.V autě s rádií je přínosný místní rozhlas s hudbou prokládanou zpravodajstvím a informacemi o dopravní situaci.
S tím velkým množstvím dat to je možná pravda , nevím , nejsem technik a odborník. Napsal jsem laicky jen co by se mi líbilo kdyby to bylo technicky možné .
Odpovědět0 0
Norsko už dávno není normální zemí. Nemyslím si, že by zrovna pásmo FM bylo vhodné pro jiné (datové) služby. A kvalita? Ta nestojí za nic kvůli kompresi signálu a vypínání sterea, "aby to řvalo víc" než konkurence. U digitálního vysílání se budou zcela jistě používat stejné triky. Digitální vysílání se může stejně dobře šířit přes internet.
Odpovědět0 0
stejně dobře ne. jednosměrné digitální vysílání má velké výhody ve snadnosti šíření a příjmu mnoha přijímačů, než internetové připojení.
Odpovědět0 0
No a to se ještě nebavíme o kvalitě.Moje zkušenosti z internetového rádia jsou asi takové (Dab nechytám) že , našel jsem si většinu stanic které vysílají ve 320 a 256 kbps , potom několik stanic ve 128 kbps , to ještě jde , ale zrovna nedávno jsem si přidal stanici od jednoho poskytovatele hudebních kanálů který má většinou vše v 128 a 256 a nějak se mi to nezdálo. Říkal jsem si že mají asi mizerně nahranou skladbu ale další zase to stejné a tak mi to nedalo , zmáčkl jsem info a ono to bylo na 64 kbps.Tak jsem to vymazal , to se nedalo použít , tedy pro hudbu . Mám tuner a av receiver přes který hraji propojeno optikou spdif.
Odpovědět0 0
128 kbps beru jako minimum, ale z nějakého důvodu si některé internetová rádia myslí, že je to "vysoká" kvalita a nabízí i bídu v 64 nebo dokonce 32 Kbps, což v dnešní době internetu vůbec nechápu, to je snad přežitek z doby po telefonním připojení.
Jinak já v autě jedu buď vlastní hudbu nebo právě radio přes FM, takže snad u nás brzo taky nebudou vypínat.
Odpovědět0 0